סיכום ההרצאה להורים

להורים שלום!

היום התקיימה בכיתתם של ילדכם הרצאה חוויתית בנושא: סכנות ברשת האינטרנט.

בדף מידע זה אעדכן אתכם בתקציר ההרצאה, בהמלצות ובכללים שניתנו לילדים, וכן בכמה טיפים להורים כדי שיחד נוכל לסייע בשמירה על הילדים ברשת.

מי אני?
שמי דנה אבירם. אני סופרת ילדים ונוער, ספר ילדים ונוער בנושא סכנות ברשת "טורף ברשת" יצא לאור לאחרונה. בנוסף אני עובדת סוציאלית בעלת ניסיון רב בעריכת סדנאות, הרצאות וטיפול בילדים ונוער.

כאימא לילדים הנמצאים שעות רבות ברשת, ומתוך החשיפה מתחום עבודתי לסכנות הרבות והמשתנות פיתחתי שיטת התערבות והרצאה זו.

מטרת ההרצאה הינה לגרום להעלאת המודעות בקרב ילדים לסכנות, וכן לימוד ושינון של כללים ברורים שיסייעו להם לא להפוך לקורבנות, אך גם לא לפגוע בילדים אחרים דרך הרשת!

במהלך ההרצאה הילדים נחשפים למאפייני הרשת:

אנונימיות: כל אחד יכול להיות כל אחד. לכן לעולם אינך יודע עם מי אתה מתכתב (בשפת הילדים, מדבר).
גלישה: הנטייה לחצות את הגבולות והכללים, לדוגמא הנטייה להשתמש שעות מרובות יותר ממה שמותר לי, הנטייה לכתוב באופן שלא מאפיין את דרך הדיבור שלי. וכן לעיתים לספר על עצמי ולחשוף יותר ממה שמותר לי.
תחושת שהרשת מקום וירטואלי, ולא מציאותי. כך שברגע שסוגרים את המחשב, כל האינפורמציה נעלמת. דבר שהוא כמובן לא נכון, כיוון שהאינפורמציה עוברת למשתמשים אחרים, ופעמים רבות נשמרת בהיסטוריה של המחשב.
תחושת הגנה וביטחון. ההרגשה ש"לי זה לא יקרה." מאפשרת לשחרר את הרסן ברשת, ולמעשה חושפת את הילדים לסכנות שונות.

בנוסף למדנו את דפוסי ההתחזות של זרים ברשת, ודרכי פעולתם. כגון: נטייה להפגין תשומת לב מרובה, לחלק מחמאות, שליחת מתנות וחומרים שלא מתאימים לגילאי הילדים כחלק מתהליך הניסיון ליצירת קשר עם הילד.

שוחחנו כיצד ילדים משתמשים באופן פוגעני ברשתות החברתיות, ובדרך זו לעתים פוגעים בילדים אחרים. עלו דרכים שמהם יש להימנע:

לא ליזום ולהצטרף לקבוצות שנאה. אסור לנבל את הפה ברשת. לא להפיץ רכילות, לשלוח תמונות משפילות, או לתייג באופן מעליב.
לחשוב היטב איזה מידע אני מפרסם על עצמי ברבים. ניתן לפרסם רק מידע שאתה בטוח שלא תצטער שפרסמת אותו (מוטבע המושג "גרפינט" כלומר לדמיין שאתה כותב על קיר ברחוב. אם מה שחשבת לפרסם יכול להיכתב ברשות רבים – ניתן לשלוח. אך אם עלול להביך בשלב כלשהו או חושף מידע אישי – אסור לשלוח.)

בנוסף ישנן המלצות לנו כהורים:

כדאי להיות מעורים ברשת האינטרנט בה הילדים משתמשים. אם לילד יש חשבון ב"פייסבוק" מומלץ לפתוח גם. לא רק כדי לפקח על פעילות הילד, אלא כדי ליצור שיח משותף בגובה העיניים של הילדים.

כמו כן כדאי שיהיה שיח חופשי בבית על המתרחש ברשת. להתעניין היכן הילד גולש, באילו אתרים, במה עסוק ברשת. להפוך את השיח סביב האינטרנט לחלק מהתכנים עליהם מדברים בבית.

להגיד ולשדר לילד כי אתם מקור לתמיכה ועזרה בכל דבר שקורה ברשת. ולפתח תחושה כי הוא יכול לפנות אלכם, ואתם תהיו לו לעזר ולאוזן קשבת תמיד, גם אם הוא התנהג באופן לא מתאים ברשת.

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.